Po stopách múdrosti a krásy II. … Netradičná púť po skrytých krásach Slovenska

Už niekoľko rokov sa ako bratia venujeme sprevádzaniu pútnikov, zvlášť na miesta spojené s našou františkánskou tradíciou a duchovnosťou. Pred rokom sa z iniciatívy nášho provinciála Juraja Andreja Mihályho a pátra Jakuba Martausa v súčinnosti  s historikom umenia Petrom Kresánkom začalo nové zaujímavé putovanie zamerané na spoznanie historicky – duchovno umeleckých a architektonických pokladov Slovenska.

Tento rok bolo zámerom objaviť časť ukrytých stredovekých sakrálnych stavieb v regióne Malohontu a Gemera. Navštevili sme niekoľko takýchto kostolov – najprv v „Rimavskom“ regióne a potom na juhu Gemera.

Putovali sme od 15.-18. júna 2024.

Prvá zastávka však bola v jednom z najstarších funkčných kostolov na Slovensku – v kostole sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom, ktorý bol funkčný už pred príchodom sv. Cyrila a Metoda.

Prenocovali sme v o Fiľakove. V nedeľu nás čakala malá lesná prechádzka na hrad Šomoška, pod ktorým je unikátny čadičový „skalný vodopád“.  Popoludní po prehliadke dvoch kostolov sme sa presunuli na Gemer do obce Vlachovo, kde sme sa ubytovali. V tomto regióne blízko Rožňavy a Krásnej Hôrky sme videli ozaj unikáty – najmä stredoveké maľby v Štítniku, kde okrem iných je aj stredoveká maľba Stigmatizácie sv. Františka. V skutočnej secesnej perle – v mauzóleu Andráššiovcov sme slávili sv. omšu a popoludní navštívili púte miesto Panny Márie Snežnej uprostred ticha Volovských vrchov.

Posledný deň sme doputovali do Banskej Štiavnice a medzi tým sme navštívili Sazdice s pozoruhodnými bohatými freskami, kde je opäť zachovaný veľmi hodnotný fragment Stigmatizácie sv. Františka.

Banská Štiavnica nás posilnila krásou Kalvárie a svojou unikátnou malebnosťou banského mesta. Sv.omšu sme slávili sv.omšu v nesmierne vzácnom kostole sv. Kataríny a naše putovanie sme zakončili večerou.

Tešíme sa na ďalšie putovanie Po stopách múdrosti a krásy III, ktoré plánujeme v termíne 7.-11.6.2025. Viac info u pátra Juraja.

Prikladáme zopár obrázkov z týchto krásnych miest