“Budem ako strom…”Náš tábor sa uskutočnil 7. – 13. júla 2014 v priestoroch Základnej školy vo Varíne. Celý týždeň sme sa snažili stať stromami sadenými pri vode, ktorých oporou je živý Pán. Tak ako to napísal žalmista: „Je ako strom zasadený pri vode, čo prináša ovocie v pravý čas…“ Ž 1, 3

Naše snaženie splniť toto posolstvo sa začalo v pondelok. Najskôr sme sa viac zoznámili so sv. Františkom a jeho životom. Našou úlohou bolo prejsť siedmymi stanovišťami, ktoré zastupovali obdobia jeho cesty k svätosti. Rozdelili sme sa do skupín, viac sa spoznali a samozrejme vybalili. Vrcholom prvého dňa bolo pasovanie za rytierov počas svätej omše. Najskôr sme boli pasovaní, my animátori a potom deti. Všetci sme skladali rytiersky sľub.

Ako každý strom aj my sme museli vyrásť zo semienka. Preto téma prvého dňa bola semienko. Každé jedno treba s láskou polievať a starať sa oň. Takže sme sa rozhodli ísť do ulíc Varína „popolievať sa“ službou ľuďom. Napapkali sme sa a po výdatnom obede sme ponapínali naše mozgy v Psycho – hrách. Na záver dňa každá skupinka predstavila svojho patróna, vlajku a bojový pokrik.


V spánku sme podrástli a stali sa z nás mohutné korene. Na začiatku dňa bola, tak ako vždy, ranná polhodinka. Rozprávali sme si v čom sme a hlavne v kom sme zakorenení. Kto je naša pevná zem: Ježiš, rodina, priatelia… Poobede sme si zmerali sily v olympijských hrách, ktorými nás sprevádzali slávni slovenskí športovci. Večer sme zavŕšili vianočnou večerou a vedomostnou súťažou.

Na ďalší deň z nás už vyrástli krásne stromčeky. A keďže stromčeky majú radi prírodu vydali sme sa na túru. Navštívili sme krásny hrad Strečno, kde sme dozvedeli aj niečo z histórie. Navštívili sme aj farský kostol a potešili obyvateľov svojou prítomnosťou. Večer sme si zatancovali na karnevale a z chuti sme sa (teda len deti) vrhli do „postieľok“. Možno si vravíte, že na dnešný deň toho bolo až- až… No, my sme predsa len ešte niečo stihli. Nočnú hru, ktorej sa niektorí nevedeli dočkať už od začiatku.


Ráno, trochu menej vyspatí, sme sa prebudili do narodeninového dňa. Každý z nás počas tohto dňa oslávil svoje narodeniny a dostal darček. Darčeky sa vyrábali na workshopoch, takže mal každý šancu niečo darovať. Téma tohto dňa bol plod. No, a na to, aby sme boli dobrými plodmi, musíme odniekiaľ čerpať. Áno, myslíte si správne, zo Svätého písma. Takže sme sa učili jednotlivé citáty. Večer sme mali krížovú cestu a predstavenie tanečného workshopu.

Predposledný deň sme oddychovali. Bolo viac workshopov, pozreli sme si rozprávku, zahrali futbal… Večer sme sa vybláznili pri menšej diskotéke a deň sme zakončili večernou modlitbou, tak ako po iné dni.

Myslím, že náš tábor bol naozaj pestrý. Každý si našiel, to svoje. No, najhlavnejšie je, že všetci sa stali, tak ako i sv. František, krásnym stromom, ktorého oporou je živý Boh.

Karin